Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

SEPM Past Science Award Winners

BEST JOURNAL PAPER AWARDS

TWENHOFEL MEDALISTS

A Career of Excellence in Sedimentary Geology

Note: As the Twenhofel is the highest medal of recognition, recipients are not eligible for the Moore, Shepard, Pettijohn, or Wilson Medal.

Year - Recipients

2023 - Gail Ashley

2022 - David Bottjer

2021 - Terry Jordan

2020 - Philip Allen

2019 - S. George Pemberton

2018 - Donald R. Lowe

2017 - Judith A. McKenzie

2016 - Ronald Steel

2015 - Robert W. Dalrymple

2014 - John Southard

2013 - Paul Enos

2012 - John C. Harms

2011 - Walter E. Dean, Jr.

2010 - William Galloway

2009 - Eugene Shinn

2008 - Steve Stanley

2007 - John Warme

2006 - William Hay

2005 - Wolfgang Schlager

2004 - Emiliano Mutti

2003 - Gerard Middleton

2002 - Noel P. James

2001 - William L. Fisher

2000 - William R. Dickinson

1999 - Lloyd C. Pray

1998 - Erle Kauffman

1997 - Gerald M. Friedman

Year - Recipients

1996 - Grover E. Murray

1995 - Robert J. Weimer

1994 - Harold G. Reading

1993 - Robert H. Dott, Jr.

1992 - Peter R. Vail

1991 - John Imbrie

1990 - James Lee Wilson 

1989 - Kenneth O. Emery

1988 - Hans E. Reineck 

1987 - John R. L. Allen

1986 - Franklyn B. Van Houten

1985 - Robert N. Ginsburg

1984 - Kenneth J. Hsu

1983 - Robin G. C. Bathurst 

1982 - Alfred G. Fischer

1981 - Walter D. Keller

1980 - Laurence L. Sloss 

1979 - Robert L. Folk

1978 - Carl O. Dunbar 

1977 - William C. Krumbein

1976 - Robert R. Shrock

1975 - Edwin D. McKee 

1974 - Francis J. Pettijohn 

1973 - Raymond C. Moore 

DISTINGUISHED SERVICE AWARDS

(Given by the SEPM Council)

Year - Recipients

2013 - John Snedden

2011 - Christopher Clement St. George Kendall

2009 - John Southard

2008 - Robert Gastaldo

2008 - Charles Savrda

2008 - Antonius (Tom) Van Loon

2006 - Roderick Tillman

2003 - Anthony Reso

2003 - Gordon W. Fielder III

2001 - Gail M. Ashley

1999 - Carla Moore

1997 - Peter Scholle

HONORARY MEMBERS

Year - Recipients

2023 - Evan Franseen

2022 - Lesli Wood

2021 - Kitty Milliken

2020 - Norman Rosen

2019 - David A. Budd

2018 - Charlie Kerans

2017 - Donald McNeill

2016 - Christopher R. Fielding

2015 - Steven G. Driese

2014 - Mary Kraus

2013 - Dale Leckie

2010 - J.F. (Rick) Sarg

2012 - Richard (Skip) Davis

2011 - Dag Nummedal

2009 - William Morgan

2008 - Brian J. O'Neill

2007 - Arnold Bouma

2006 - Gail M. Ashley

2005 - Robert W. Scott

2004 - John Armentrout

2003 - Edward B. Picou, Jr.

2002 - Paul M. Harris

2001 - John B. Southard

2000 - Philip W. Choquette

2000 - William Winn Hay

1999 - Léo F. Laporte

1998 - Frank Ethridge

1998 - Bob Perkins

1997 - William Berggren

1997 - Noel James

1997 - Eugene Shinn

1996 - Daniel F. Merriam

1995 - Peter Scholle

1995 - Rod Tillman

1995 - John L. Wray

1994 - John Warme

1993 - Charles A. Ross

1992 - Raymond L. Ethington

1992 - Orrin H. Pilkey

1992 - Roger G. Walker

1991 - H. Edward Clifton

1991 - John C. Harms

1990 - Raymond Siever

1989 - German Muller

1989 - M. Dane Picard

1988 - Gerard V. Middleton

1987 - Robert H. Dott, Jr.

1987 - Donn S. Gorsline

1987 - Theodore R. Walker

1986 - Earle F. McBride

1986 - James A. Peterson

1986 - Robert H. Shaver

1985 - Francis W. Beales

1985 - Charles W. Collinson

1984 - Gerald M. Friedman

1984 - Alfred R. Loeblich, Jr.

1984 - Heinz A. Lowenstam

1983 - Andrew D. Baillie

1983 - Robert N. Ginsburg

1983 - Robert J. Weimer

1982 - Ralph E. Grim

1982 - Kenneth J. Hsu

1982 - Grover E. Murray

1982 - Lloyd C. Pray

1981 - Alfred G. Fischer

Year - Recipients

1981 - Hans Fuchtbauer

1980 - Rufus J. LeBlanc

1980 - James Lee Wilson

1978 - Helen Tappan Loeblich

1977 - Robin G. C. Bathurst

1977 - Robert L. Folk

1977 - Franklyn B. Van Houten

1976 - Jules Braunstein

1976 - John C. Frye

1976 - Stanley G. Wissler

1974 - Samuel P. Ellison, Jr.

1974 - William M. Furnish

1974 - Howard R. Gould

1973 - Doris M. Curtis

1973 - Edward C. Dapples

1973 - Laurence L. Sloss

1972 - Jack L. Hough

1972 - M. L. Natland

1972 - R. Dana Russell

1972 - M. L. Thompson

1971 - Wilmot H. Bradley

1971 - Norman D. Newell

1971 - Gordon Rittenhouse

1970 - Esther R. Applin

1970 - Edwin D. McKee

1970 - J. Marvin Weller

1969 - Robert R. Shrock

1969 - Harold R. Wanless

1968 - J. Harlan Johnson

1968 - William C. Krumbein

1967 - Percival Allen

1967 - Carl W. Correns

1967 - Dirk J. Doeglas

1967 - A. Eisenack

1967 - Kotora Hatai

1967 - Philip H. Kuenen

1967 - R. Tavernier

1967 - A. O. Woodford

1966 - Katherine V. W. Palmer

1966 - Francis P. Shepard

1965 - Carl O. Dunbar

1965 - Shepard W. Loman

1964 - Kenneth E. Lohman

1963 - Francis J. Pettijohn

1962 - Merle C. Israelsky

1961 - Harold N. Fisk

1961 - A. K. Miller

1959 - A. I. Levorsen

1958 - Henryk B. Stenzel

1957 - Marcus A. Hanna

1957 - Charles C. Decker

1956 - Henry V. Howe

1957 - Hans E. Thalmann

1955 - Jesse J. Galloway

1955 - Raymond C. Moore

1949 - William H. Twenhofel

1937 - F. B. Plummer

1933 - Junius Henderson

1932 - Robert T. Hill

1930 - Karl Burkhardt

1930 - Johan A. Udden

1930 - Charles Schuchert

1930 - James P. Smith

MOORE MEDALISTS

Excellence in Paleontology

Year - Recipients

2023 - James MacEachern

2022 - Luis Buatois

2021 - Nigel Hughes

2020 - Mary Droser

2019 - Pamela Hallock Muller

2018 - William I. Ausich

2017 - Susan Kidwell

2016 - Anna K. Behrensmeyer

2015 - Ann Budd

2014 - David Bottjer

2013 - Kenton Stewart Wall Campbell

2012 - Carlton E. Brett

2011 - Barun K. Sen Gupta

2010 - Jere Lipps

2009 - Leo Hickey

2008 - Richard Fortey (NM)

2007 - Ray Ethington

2006 - Allison Palmer (NM)

2005 - Andrew H. Knoll

2004 - Isabella Primoli Silva

2003 - George Pemberton

2002 - Charles A. Ross

2001 - David L. Clark (NM)

Year - Recipients

2000 - William A. Berggren

1999 - Stig M. Bergström (NM)

1998 - Richard K. Bambach

1997 - Alan H. Cheetham

1996 - Alan B. Shaw (NM)

1995 - N. Gary Lane

1994 - Robert W. Frey

1993 - Reuben J. Ross, Jr. (NM)

1992 - Raymond C. Gutschick

1991 - Erle Kauffman (NM)

1990 - William A. Cobban

1989 - Derek V. Ager (NM)

1988 - Walter C. Sweet

1987 - Alfred R. Loeblich, Jr.

1986 - Preston Cloud 

1985 - Arthur J. Boucot (NM)

1984 - Helen T. Loeblich

1983 - Adolf Seilacher (NM)

1982 - Curt Teichert

1981 - G. Arthur Cooper (NM)

1980 - Norman D. Newell

SHEPARD MEDALISTS

Excellence in Marine Geology

Year - Recipients

2023 - Philip Barnes

2022 - Lionel Carter

2021 - Stanley Riggs

2020 - Miriam Katz

2019 - Charles Kerr Paull

2018 - Peter Townsend Harris

2017 - Lynn Donelson Wright

2016 - Jai Syvitski

2015 - Enrico Bonatti

2014 - Gerold Wefer

2013 - J. Casey Moore

2012 - James V. Gardner

2011 - Miriam Kastner

2010 - David J.W. Piper

2009 - Al Hine

2008 - Charles Nittrouer

2007 - John B. Anderson

2006 - Michael Sarnthein (NM)

2005 - William Normark

2004 - Richard Sternberg (NM)

2003 - Harry Roberts

2002 - James P. Kennett

2001 - Wolfgang Berger (NM)

2000 - Edward L. Winterer

1999 - Richard A. "Skip" Davis

1998 - Bilal Haq (NM)

1997 - Miles O. Hayes (NM)

1996 - Michael A. Arthur (NM)

1995 - I. Nicholas McCave

1994 - Maria Cita (NM)

Year - Recipients

1993 - William B. F. Ryan (NM)

1992 - John D. Milliman (NM)

1991 - Elazar Uchupi (NM)

1990 - Daniel J. Stanley

1989 - Donald J. P. Swift

1988 - Seymour O. Schlanger

1987 - Orrin H. Pilkey

1986 - Peter A. Rona (NM)

1985 - Nicholas J. Shackleton (NM)

1984 - Walter C. Pitman III (NM)

1983 - Donn S. Gorsline

1982 - Arnold H. Bouma

1981 - William W. Hay

1980 - James M. Coleman (NM)

1979 - Robert S. Dietz (NM)

1978 - Tjeerd H. Van Andel (NM)

1977 - Henry W. Menard

1976 - John I. Ewing (NM)

1975 - Bruce C. Heezen

1974 - Hans-Erich Reineck

1973 - W. Armstrong Price

1972 - L. M. J. U. Van Straaten (NM)

1971 - Philip Kuenen

1970 - Joseph R. Curray

1969 - Kenneth O. Emery

1968 - Alexander P. Lisitzin (NM)

1967 - David G. Moore (NM)

PETTIJOHN MEDALISTS

Excellence in Sedimentology

Year - Recipients

2023 - Janok Bhattacharya

2022 - Gregor Eberli

2021 - Isabel Montañez

2020 - Gail Ashley

2019 - David Mohrig

2018 - Peter G. DeCelles

2017 - Stephan A. Graham

2016 - V. Paul Wright

2015 - Charles Kerans

2014 - Andrew Miall

2013 - J.A.D. (Tony) Dickson

2012 - Norman D. Smith

2011 - David M. Rubin

2010 - Donald Swift

2009 - Hugh Jenkyns

2008 - Henry Posamentier

2007 - J. Fred Read

Year - Recipients

2006 - Daniel Bernoulli

2005 - Fred MacKenzie

2004 - H. Edward Clifton

2003 - Lawrence Hardie (NM)

2002 - M. Dane Picard

2001 - Paul Enos

2000 - Robert E. Garrison

1999 - Raymond Siever

1998 - Eric Mountjoy

1997 - Roger G. Walker

1996 - Lynton S. Land (NM)

1995 - Earle F. McBride

1994 - Gerard V. Middleton

1993 - Charles Campbell (NM)

1992 - Paul Potter

William R. Dickinson Medal Award

Excellence in Sedimentary Geology by a Mid-Career Scientist

Year - Recipients

2023 - Cornel Olariu

2022 - Barbara Carrapa

2021 - Cari Johnson

2020 - Carmala Garzione

2019 - Frank A. Corsetti

2018 - Brian K. Horton


JAMES LEE WILSON AWARD

Excellence in Sedimentary Geology by a Young Scientist

Year - Recipients

2023 - Emily Beverly

2022 - Christpher Lowery

2021 - Emily Smith

2020 - Lida Xing

2019 - Emmanuelle Ducassou

2018 - Sara B. Pruss

2017 - Jacob A. Covault

2016 - Stephen R. Meyers

2015 - Nathan D. Sheldon

2014 - Brian Romans

2013 - Kyle M. Straub

2012 - Shahin E. Dashtgard

2011 - Richard John Twitchett

2010 - Shanan Peters

2009 - Amy Draut

Year - Recipients

2008 - Timothy Naish

2007 - Nora Noffke

2006 - Gerilyn Soreghan

2005 - Paul Wignall

2004 - not awarded -

2003 - Sam Bentley

2002 - Paul A. Wilson (NM)

2001 - Maria Mutti

2000 - Steven M. Holland

1999 - Katherine H. Freeman (NM)

1998 - Carl Drummond (NM)

1997 - Salvatore Critelli

1996 - Isabel Montanez

Test newsletter