Past Winners

BEST JOURNAL PAPER AWARDS
SEPM MEDALISTS
Deceased (*)
NM (Non-Member)

TWENHOFEL MEDALISTS
A Career of Excellence in Sedimentary Geology
Note: As the Twenhofel is the highest medal of recognition, recipients are not eligible for the Moore, Shepard, Pettijohn, or Wilson Medal.
Year Recipients Year Recipients
2014 John Southard 1993 Robert H. Dott, Jr.
2013 Paul Enos 1992 Peter R. Vail
2012 John C. Harms 1991 John Imbrie
2011 Walter E. Dean, Jr. 1990 James Lee Wilson *
2010 William Galloway 1989 Kenneth O. Emery
2009 Eugene Shinn 1988 Hans E. Reineck *
2008 Steve Stanley 1987 John R. L. Allen
2007 John Warme 1986 Franklyn B. Van Houten
2006 William Hay 1985 Robert N. Ginsburg
2005 Wolfgang Schlager 1984 Kenneth J. Hsu
2004 Emiliano Mutti 1983 Robin G. C. Bathurst *
2003 Gerard Middleton 1982 Alfred G. Fischer
2002 Noel P. James 1981 Walter D. Keller
2001 William L. Fisher 1980 Laurence L. Sloss *
2000 William R. Dickinson 1979 Robert L. Folk
1999 Lloyd C. Pray 1978 Carl O. Dunbar *
1998 Erle Kauffman 1977 William C. Krumbein *
1997 Gerald M. Friedman 1976 Robert R. Shrock*
1996 Grover E. Murray 1975 Edwin D. McKee *
1995 Robert J. Weimer 1974 Francis J. Pettijohn *
1994 Harold G. Reading 1973 Raymond C. Moore *


DISTINGUISHED SERVICE AWARDS
(Given by the SEPM Council)
Year Recipients    
2013 John Snedden    
2011 Christopher Clement St. George Kendall    
2009 John Southard    
2008 Robert Gastaldo    
2008 Charles Savrda    
2008 Antonius (Tom) Van Loon    
2006 Roderick Tillman    
2003 Anthony Reso    
2003 Gordon W. Fielder III    
2001 Gail M. Ashley    
1999 Carla Moore    
1997 Peter Scholle    


HONORARY MEMBERS
Year Recipients Year Recipients
2014 Mary Kraus 1977 Robin G. C. Bathurst *
2013 Dale Leckie 1977 Robert L. Folk
2010 J.F. (Rick) Sarg 1977 Franklyn B. Van Houten
2012 Richard (Skip) Davis 1976 Jules Braunstein *
2011 Dag Nummedal 1976 John C. Frye *
2009 William Morgan 1976 Stanley G. Wissler *
2008 Brian J. O'Neill * 1974 Samuel P. Ellison, Jr. *
2007 Arnold Bouma 1974 William M. Furnish *
2006 Gail M. Ashley 1974 Howard R. Gould
2005 Robert W. Scott 1973 Doris M. Curtis *
2004 John Armentrout 1973 Edward C. Dapples
2003 Edward B. Picou, Jr. 1973 Laurence L. Sloss *
2002 Paul M. Harris 1972 Jack L. Hough *
2001 John B. Southard 1972 M. L. Natland *
2000 Philip W. Choquette 1972 R. Dana Russell *
2000 William Winn Hay 1972 M. L. Thompson *
1999 Léo F. Laporte 1971 Wilmot H. Bradley *
1998 Frank Ethridge 1971 Norman D. Newell *
1998 Bob Perkins * 1971 Gordon Rittenhouse *
1997 William Berggren 1970 Esther R. Applin *
1997 Noel James 1970 Edwin D. McKee *
1997 Eugene Shinn 1970 J. Marvin Weller *
1996 Daniel F. Merriam 1969 Robert R. Shrock *
1995 Peter Scholle 1969 Harold R. Wanless *
1995 Rod Tillman 1968 J. Harlan Johnson *
1995 John L. Wray 1968 William C. Krumbein *
1994 John Warme 1967 Percival Allen *
1993 Charles A. Ross 1967 Carl W. Correns *
1992 Raymond L. Ethington 1967 Dirk J. Doeglas *
1992 Orrin H. Pilkey 1967 A. Eisenack *
1992 Roger G. Walker 1967 Kotora Hatai *
1991 H. Edward Clifton 1967 Philip H. Kuenen *
1991 John C. Harms 1967 R. Tavernier
1990 Raymond Siever 1967 A. O. Woodford *
1989 German Muller 1966 Katherine V. W. Palmer *
1989 M. Dane Picard 1966 Francis P. Shepard *
1988 Gerard V. Middleton 1965 Carl O. Dunbar *
1987 Robert H. Dott, Jr. 1965 Shepard W. Loman *
1987 Donn S. Gorsline 1964 Kenneth E. Lohman *
1987 Theodore R. Walker 1963 Francis J. Pettijohn *
1986 Earle F. McBride 1962 Merle C. Israelsky *
1986 James A. Peterson 1961 Harold N. Fisk *
1986 Robert H. Shaver * 1961 A. K. Miller *
1985 Francis W. Beales 1959 A. I. Levorsen *
1985 Charles W. Collinson 1958 Henryk B. Stenzel *
1984 Gerald M. Friedman 1957 Marcus A. Hanna *
1984 Alfred R. Loeblich, Jr. * 1957 Charles C. Decker *
1984 Heinz A. Lowenstam * 1957 Hans E. Thalmann *
1983 Andrew D. Baillie * 1956 Henry V. Howe *
1983 Robert N. Ginsburg 1955 Jesse J. Galloway *
1983 Robert J. Weimer 1955 Raymond C. Moore *
1982 Ralph E. Grim * 1949 William H. Twenhofel *
1982 Kenneth J. Hsu 1937 F. B. Plummer *
1982 Grover E. Murray * 1933 Junius Henderson *
1982 Lloyd C. Pray 1932 Robert T. Hill *
1981 Alfred G. Fischer 1930 Karl Burkhardt *
1981 Hans Fuchtbauer 1930 Johan A. Udden *
1980 Rufus J. LeBlanc 1930 Charles Schuchert *
1980 James Lee Wilson * 1930 James P. Smith *
1978 Helen Tappan Loeblich *    


MOORE MEDALISTS
Excellence in Paleontology
Year Recipients Year Recipients
2014 David Bottjer 1996 Alan B. Shaw (NM)
2013 Kenton Stewart Wall Campbell 1995 N. Gary Lane
2012 Carlton E. Brett 1994 Robert W. Frey *
2011 Barun K. Sen Gupta 1993 Reuben J. Ross, Jr. (NM)
2010 Jere Lipps 1992 Raymond C. Gutschick
2009 Leo Hickey 1991 Erle Kauffman (NM)
2008 Richard Fortey (NM) 1990 William A. Cobban
2007 Ray Ethington 1989 Derek V. Ager (NM)
2006 Allison Palmer (NM) 1988 Walter C. Sweet
2005 Andrew H. Knoll 1987 Alfred R. Loeblich, Jr. *
2004 Isabella Primoli Silva 1986 Preston Cloud *
2003 George Pemberton 1985 Arthur J. Boucot (NM)
2002 Charles A. Ross 1984 Helen T. Loeblich *
2001 David L. Clark (NM) 1983 Adolf Seilacher (NM)
2000 William A. Berggren 1982 Curt Teichert *
1999 Stig M. Bergström (NM) 1981 G. Arthur Cooper (NM)
1998 Richard K. Bambach 1980 Norman D. Newell *
1997 Alan H. Cheetham    


SHEPARD MEDALISTS
Excellence in Marine Geology
Year Recipients Year Recipients
2014 Gerold Wefer 1990 Daniel J. Stanley
2013 J. Casey Moore 1989 Donald J. P. Swift
2012 James V. Gardner 1988 Seymour O. Schlanger *
2011 Miriam Kastner 1987 Orrin H. Pilkey
2010 David J.W. Piper 1986 Peter A. Rona (NM)
2009 Al Hine 1985 Nicholas J. Shackleton (NM)
2008 Charles Nittrouer 1984 Walter C. Pitman III (NM)
2007 John B. Anderson 1983 Donn S. Gorsline
2006 Michael Sarnthein (NM) 1982 Arnold H. Bouma
2005 William Normark * 1981 William W. Hay
2004 Richard Sternberg (NM) 1980 James M. Coleman (NM)
2003 Harry Roberts 1979 Robert S. Dietz (NM)
2002 James P. Kennett 1978 Tjeerd H. Van Andel (NM)
2001 Wolfgang Berger (NM) 1977 Henry W. Menard *
2000 Edward L. Winterer 1976 John I. Ewing (NM)
1999 Richard A. "Skip" Davis 1975 Bruce C. Heezen *
1998 Bilal Haq (NM) 1974 Hans-Erich Reineck *
1997 Miles O. Hayes (NM) 1973 W. Armstrong Price *
1996 Michael A. Arthur (NM) 1972 L. M. J. U. Van Straaten (NM)
1995 I. Nicholas McCave 1971 Philip Kuenen *
1994 Maria Cita (NM) 1970 Joseph R. Curray
1993 William B. F. Ryan (NM) 1969 Kenneth O. Emery *
1992 John D. Milliman (NM) 1968 Alexander P. Lisitzin (NM)
1991 Elazar Uchupi (NM) 1967 David G. Moore (NM)


PETTIJOHN MEDALISTS
Excellence in Sedimentology
Year Recipients Year Recipients
2014 Andrew Miall 2002 M. Dane Picard
2013 J.A.D. (Tony) Dickson 2001 Paul Enos
2012 Norman D. Smith 2000 Robert E. Garrison
2011 David M. Rubin 1999 Raymond Siever
2010 Donald Swift 1998 Eric Mountjoy
2009 Hugh Jenkyns 1997 Roger G. Walker
2008 Henry Posamentier 1996 Lynton S. Land (NM)
2007 J. Fred Read 1995 Earle F. McBride
2006 Daniel Bernoulli 1994 Gerard V. Middleton
2005 Fred MacKenzie 1993 Charles Campbell (NM)
2004 Edward H. Clifton 1992 Paul Potter
2003 Lawrence Hardie (NM)    


JAMES LEE WILSON AWARD
Excellence in Sedimentary Geology by a Young Scientist
Year Recipients    
2014 Brian Romans    
2013 Kyle M. Straub    
2012 Shahin E. Dashtgard    
2011 Richard John Twitchett    
2010 Shanan Peters    
2009 Amy Draut    
2008 Timothy Naish    
2007 Nora Noffke    
2006 Gerilyn Soreghan    
2005 Paul Wignall    
2004 -not awarded-    
2003 Sam Bentley    
2002 Paul A. Wilson (NM)    
2001 Maria Mutti    
2000 Steven M. Holland    
1999 Katherine H. Freeman (NM)    
1998 Carl Drummond (NM)    
1997 Salvatore Critelli    
1996 Isabel P. Montañez    

Latest Tweets View Twitter Feed new post at JSR Paper Clips: The Early Life of Unconventional Pores http://t.co/GynzD5nBLT 2/13/2015 9:15:03 AM @SEPMGEO OMG im laughin so hard http://t.co/rkJ65cfwmv 2/8/2015 1:15:05 PM new post at JSR Paper Clips: Cretaceous Source-to-Sink Mass Balance http://t.co/oPgM3KlD8B 2/8/2015 6:53:12 AM